V nasledujúcom návode si popíšeme postup, ako na váš PC nainštalovať operačný systém Linux. Nieje to nič extra zložité a s týmto návodom by to zvládla aj moja 5 ročná neter (keby vedela čítať). Pre inštaláciu som zvolil jednu z najpoužívanejších voľne stiahnuteľných distribúcii tohto operačného systému, "openSUSE Linux" . Pred inštaláciou si samozrejme nezabudnite odzálohovať všetky dôležité dáta.Počas inštalácie budte podľa možností pripojený k sieti internet. Inštaláciu prevedieme v "multiboot" režime a teda po inštalácii budete mať na svojom počítači nainštalovaný aj pôvodný operačný systém a aj nový linux. Výber do ktorého systému sa budete chcieť prihlásiť sa vám zobrazí pri každom štarte PC.
1.) Z internetu si stiahnite obraz inštalačného disku (subor .iso) openSUSE linux -u. Môžte tak urobiť napríklad tu: http://software.opensuse.org/sk . Samozrejme , stiahnite správnu verziu podľa typu vášho procesora . Ak mate 32 bitový procesor tak stiahnite verziu pre 32 bitové pc .
2.) V programe CDBurnerXP tento obraz napálime na čisté DVD . Návod ako napáliť obraz DVD v programe CDBurnerXP nájdete tu: http://www.howto.sk/content/ako-napalit-obraz-iso
3.) Po napálení DVD , nechajte dvd v mechanike a zreštartujte pc.
4.) Hneď po reštarte sa pokúste vojsť do BIOS-u počítača. Štandardné klávesy pre vstup sú DEL, F8 alebo F2. Informácia ako vôjsť do BIOS-u alebo SETUP-u sa zvačša aj zobrazuje. Na obrazovke uvidíte niečo ako "Press F2 for Setup" , alebo "Hit DEL for Enter Bios". Keď sa nám podarí vojsť do tohto menu (štandardne býva modré) hladajte v položkách niečo ako "boot" alebo boot priority. Keď to nájdete nastavte ako prvú v poradí CDrom mechaniku. Pohyb v BIOSE je jednoduchý ..vačšinou kurzorovými šípkami, klavesami F5 a F6 alebo znamienkami + a - . Nakoniec nastavenia uložte stlačením klavesy ESC a potom zvoľte "Save&Exit"
5.) Ak ide všetko správne, automaticky by nám mala nabehnúť uvítacia správa openSUSE linuxu. Tu zvolíme "Installation"
6.) Ked uvidíte "Welcome" obrazovku , tak v políčku "Language" zvoľte Slovak - Slovenčina . Pokiaľ máte dostupné internetové pripojenie , automaticky vám bude stiahnutý preklad inštalácie do slovenčiny. Po preložení obrazovky Kliknite na tlačítko "Dopredu". Pravdepodobne budete upozornený na nekompletný preklad . Tu kliknite len na tlačítko "pokračovať" a potom na "OK"
7.) V nasledujúcom okne zrušte označenie políčka "použiť automatickú konfiguráciu" a kliknite na tlačítko "Dopredu"
8.) Tu nastavte Hodiny a časové pásmo. Čas by mal byť prednastavený podľa času ktorý je uložený v BIOS -e. Ak mate počas inštalácie dostupné internetové pripojenie , čas aj pásmo sa po chvíľke zosynchronizuje automaticky. Potom kliknite na tlačítko "Dopredu"
9.) V nasledujúcom okne zvoľte ktoré pracovné prostredie sa má do linux -u nainštalovať . Pracovné prostredie je laicky povedané vizážou vášho linuxu. Začiatočníkom odporúčam "pracovné prostredie KDE", nakoľko je toto prostredie viac podobné operačnému systému windows a osobne sa mi zdá aj oveľa intuitívnejšie a user-friendly. Potom kliknite na tlačítko "Dopredu"
10.) Teraz prejdime k najťažšiemu kroku celej inštalácie - k rozdeleniu disku. Za predpokladu že inštalujete linux na prázdny počítač a nechcete mat na pc iný operačný systém súčastne s tźmto linuxom, nieje nič jednoduchšie a jednoducho kliknite na tlačítko "Dopredu". V našom prípade však inštalujeme linux na pc kde už jeden operačný systém máme a ten chceme aj zachovať. A teda kliknite na tlačítko "Vytvoriť rozdelenie disku". V daľšom okne označte možnosť "Vlastné rozdelenie disku -- pre expertov" a kliknite na tlačítko "Dopredu"
11.) V tomto kroku uberieme miesto z niektorej existujúcej partície vášho disku , aby sme na to uvoľnené miesto mohli vytvoriť novú partíciu kam nainštalujeme linux. V zozname partícií zvoľte vhodnú partíciu ( jednotlivé partície vášho pevného disku majú ikony ako šedý koláč s modrým výsekom) ktorá by podľa možnosti mala byť posledná (najnižšie) a kliknite na ňu pravým tlačítkom myši. Zvoľte možnosť "resize" (zmeniť veľkosť) . Teraz označte možnosť "Custom size" (vlastná veľkosť) a do políčka "Veľkosť" uveďte na akú veľkosť sa má daná partícia zmenšiť. Na inštaláciu a beh Linuxu nám kľudne stačí 10GB. A teda v našom prípade zmenšujem partíciu /dev/sda1 z pôvodných 64 GB na 54 GB . Do políčka "Veľkosť" teda vyplňujem "54 GB" a potom klikneme na tlačítko "OK"
12.) Teraz klikneme pravým tlačítkom myši na ikonu disku (ikona vypadá ako šedý šuflíček s červeno-modrým krúžkom) a zvolíme možnosť "Add Partition" (pridať partíciu)
13.) V nasledujúcom okne zvolíme možnosť "Primárny oddiel" a potom klikneme na tlačítko "Dopredu"
14.) V nasledujúcom okne nechajte zvolenú možnosť "Maximum Size" a potom klikneme na tlačítko "Dopredu"
15.) V tomto kroku sa nastavuje akým systémom sa má naša nová partícia formátovať a tiež jej pridelíme "bod pripojenia". Tu ponecháme predvolené nastavenia a klikneme na tlačítko "Dokončiť" . Naša nová partícia je práve pripravená. Kliknite na tlačítko "Akceptovať". Budete upozornený že ste nevytvorili partíciu "SWAP" .Táto partícia je potrebná iba v prípade že je operačná pamäť vášho pc veľmi nízka (menej ako 2gb). Do súčastných pc sa však montuje minimálne 2GB RAM a teda táto partícia nieje nutne potrebná. Kliknite na tlačítko "Ano" a potom na tlačítko "Dopredu"
16.) Vyplňte údaje prvého používateľa . Stačí keď zadáte "Používateľské meno" a "heslo" ktoré samozrejme zadáte aj do potvrdenia. Heslo budete neskor potrebovať pre administračné prihlásenie (root) . Potom kliknite na tlačítko "Dopredu" . Ak ste zvolili príliš jednoduché heslo , inštalátor sa vás naposledy opýta či chcete skutočne takéto jednoduché heslo. Kliknite na "Áno"
17.) Kliknite na tlačítko "Inštalovať" a potvrdte opätovným kliknutím na tlačítko "Inštalovať" . Inštalácia trvá pomerne dlho a tak máte chvílu čas . Po nainštalovaní sa váš počítač zreštartuje. Potom vyberte z mechaniky inštalačné DVD . Ked prídete k výberu operačného systému zvoľte OpenSUSE .
18.) Po zobrazení okna "Meno hostiteľa a domény" Do políčka "Hostiteľ" napíšte, aké bude mať váš počítač meno. Potom kliknite na tlačítko "Dopredu".
19.) V tomto okne môžte nastaviť špecifické nastavenia siete. Systém však funguje pomerne spoľahlivo a sám si nastavenia vyhľadá. A teda nemusíte nastavovať vôbec nič len kliknúť na tlačítko "Dopredu". V daľšom okne opäť klikneme na "Dopredu" a po dotestovaní znova "Dopredu"
20.) V nasledovnom okne si môžete vybrať či chcete vykonať aktualizáciu teraz hneď . Odporúčam Aby ste zvolili "Spustiť aktualizáciu. Potom kliknite na tlačítko "Dopredu". Pokiaľ bol váš inštalačný obraz stiahnutý ešte dnes , je možné že systém nenájde absolútne žiadne aktualizácie. V tom prípade v nasledujúcom okne kliknite na tlačítko "Akceptovať" . Po zupdatovani
kliknite na tlačítko "Dopredu". Pokiaľ prebehli aktualizácie niektorých systémových aplikácií, budete notifikovaný že počítač je nutné zreštartovať. V tomto prípade kliknite na tlačítko "OK" čím svoj PC zreštartujete.
21.) Ked sa vám načíta obrazovka "Poznámky k vydaniu" kliknite len na tlačítko "Dopredu"
22.) Na obrayovke "Nastavenie hardvéru" sa zobrazia nastavenia hardvéru ktorý systém zdetekoval a nastavil automaticky. Potom kliknite na tlačítko "Dopredu"
23.) Gratulujem vám ...práve ste úspešne nainštalovali OpenSUSE linux ... ostáva už len kliknúť na tlačítko "Dokončiť" . Po tomto kroku sa linux zreštartuje a po nábehu už je iba váš.
Posledné komentáre
pred 6 rokov 33 týždňov
pred 6 rokov 41 týždňov
pred 6 rokov 44 týždňov
pred 6 rokov 47 týždňov
pred 7 rokov 13 týždňov
pred 7 rokov 20 týždňov
pred 7 rokov 28 týždňov
pred 7 rokov 28 týždňov
pred 7 rokov 31 týždňov
pred 7 rokov 31 týždňov